BWA 1500

...Určením stroje je práce v přesné výrobě lehkých komponentů, nebo svařování tyčových materiálů. Přesná konstrukce a tovární seřízení rovnoběžností v toleranci <0,2mm umožňuje svařování drobných a přesných dílů. Kvalitní pohon zaručuje perfektní plynulost a konstantní rychlost otáčení. Řídící systém RCS 06 přináší dokonalé funkce pro plnou automatizaci výrobního procesu rotačního svařování, stroj disponuje také řízeným výstupem pro spínání svářečky.

 

...Jedná se o zakázkové řešení, které je poskytováno pouze na míruPřípadná proveditelnost finální technické řešení projektu je poskytováno jako speciální projektové řešení vždy přesně podle parametrů požadovaných produktů, konkrétní aplikace, nebo výrobního programu zákazníka.

 

 

 • Zařízení BWA 1500 je přesný rotační automat s maximálním točným průměrem 150mm a statickou nosností 15kg optimalizovaný pro detailní svařování i se dvěma hořáky. Rozměr mezi vřeteny (maximální délka výrobku) je 1500mm. S ohledem na předpokládané použití stroje je rozsah otáček položen výše, kdy se očekává svařování spíše lehčích výrobků menšího průměru.
 • Stroj je navržen jako zcela uzavřené skříňové zařízení pro úplné oddělení obsluhy od procesu svařování, doporučením ukotvit stroj na pracovním místě. Součástí konstrukce je centrální nosník, který na sobě integruje hlavní vřeteno s vlastním pohonem a upínacím prvkem. Po lineárním kuličkovém vedení tohoto nosníku se pohybuje koník, který je volitelným prvkem. Základní konstrukce nosníku nese i support poskytující stabilní platformu pro umístění ramene hořáku a bloku pneumatické upínací lunetky pro upnutí výrobku.
 • Koník lze osadit vlastním pohonem, pohony hlavního vřetene a koníku jsou spolu synchronizovány a řešeny jako bezvůlové. Krokový motor roztáčí přesnou planetovou převodovku, která pohání řemenové soukolí s příčnými zuby.
 • Hlavní vřeteno i koník mají normalizované příruby s průchozím otvorem 28mm pro montáž univerzálního sklíčidla 125mm. Případně je možné stroj osadit plně automatizovaným bezobslužným upínacím systémem, který v sobě integruje pneumatické upínací prvky hlavního vřetene, i vřetene koníku, jako jsou například speciální sklíčidla s pneumatickými čelistmi. Tyto upínací prvky obou vřeten mohou být navrženy zakázkově pro splnění požadavků konkrétní svařovací aplikace.
 • Přítlak koníku je lineární a může být řešen jako manuálně ovládaný tažnou tyčí s přesným mechanickým nastavením přítlačné síly maticí a ovládací pákou, nebo může být osazen automatizovaným pneumatickým přítlakem.
 • Centrání nosník stroje je možné ručně naklápět rozsahu 0 - 55°, pohyb náklopu je plynulý prostřednictvím převodovky. Je tedy možné přesně nastavit jakoukoli polohu to zájmu optimalizace procesu svařování.
 • Stroj je vybaven ochrannou roletou pro oddělení obsluhy od svařovacího procesu a souborem koncových spínačů pro vymezení jejích koncových a bezpečnostních poloh. Roleta je řízena automaticky řídícím systémem sepnutím pracovního cyklu. Stroj je také vybaven světelnou signalizací tří barev pro jednoduchou indikaci stavů, ve kterých se stroj právě nachází. Stroj lze převést do tzv. Servisního stavu.
 • Stroj je vybaven výkonným odsávacím systémem, pro odsávání splodin svařování z prostoru skříně v průběhu svařování. Uvnitř skříně jsou instalovány konzole pro umístění svařovacích zdrojů a redukční ventily pro regulaci přiváděného ochranného plynu a stlačeného vzduchu do pneumatických obvodů stroje. Součástí jsou i plovákové průtokoměry ochranných plynů.
 • Ke spuštění pracovního cyklu je se strojem dodáváno dvouruční ovládací zařízení s integrovaným spínačem nouzového zastavení
 • Rameno hořáku má pneumatický zdvih, na konci ramene je precisní support polohy pro dva hořáky s bezvůlovým nastavením výšky v rozsahu +/- 15mm a možností naklonění hořáků.
 • Významným ulehčením pro obsluhu může být vybavení stroje speciálním Digitálním dálkovým ovladačem Mighty Controller, který zvyšuje flexibilitu variabilitu základního stroje.
 • Automat je ovládán vynikajícím řídícím systémem RCS 06, který poskytuje všechny myslitelné fukce pro rotační svařování, podstatné funkce pro podélné svařování dokonale propracovanou funkcionalitu pro navařování. Funkční výbava zahrnuje akcelerace decelerace které jsou fázově programovatelné, řízení svařovacího generátoru odděleným programováním vyšší funkce regulace výkonu svařování. Možnost ukládání programů tvorba programových kompilací podtrhují vyspělost řídícího systému.
 • Stroj je určen pro svařování metodou TIG.

 


  

Možnosti použití hlediska typu svaru technologie

  Obvodové svařování jedním, nebo dvěma stejnými hořáky.

  Naklápění centrálního nosníku v rozsahu - 55°.

X  Osazení více rozdílnými technologiemi svařování.

X  Pendlování lineární pendlování po oblouku.

X  Podélné svařování pendlování řízenou pohybovou osou X.

X  Navařování po šroubovici možností řízeného nahřívání.

X  Navařování po spirále interpolací rotace posunu hořáku.

  Řízení svářečky digitálním protokolem Opencan, nebo analogově.

Hlavní výhody

√  Řídící systém RCS 06 navržený speciáně pro úlohy svařování vysokou funkční vybaveností.

 Bezvůlová koncepce pohonu ve skladbě: Krokový motor > Planetová převodovka > Převod ozubeným řemenem > Vřeteno.

√ Vřetena průchozím otvorem normalizovanou přírubou připojení standardního univerzálního sklíčidla.

√ Přítlak koníku podélné ose realizovaný pneumatickým válcem, pohyb po přesném lineárním vedení.

√ Odolné provedení krytím citlivých částí, přenos svařovacího proudu profesionálním frézovaným CuCrZr stěračem.

...Podane tutaj informacjeopisują system sterowania RCS 06 jako całość z wszystkimi jego możliwościami, które nie muszą być dostępne dla każdego urządzenia i to w zależności od możliwości technologicznych. Jest to zależne na konkretnej konfiguracji urządzenia. Zawsze jest potrzebne zaznajomić się z urządzeniem, jeśli jego możliwości technologiczne ze względem na wybraną konfigurację wspierają wszystkie niżej opisane funkcje. Dane stanowią przegląd możliwości systemu sterowania, a nie maszyny i nie mają na celu szczegółowego wyjaśniania poszczególnych elementów. Wynika to głównie z trudności w zrozumieniu niektórych bardziej złożonych funkcji lub wyposażenia. Po szczegółowe informacje prosimy zwracać się do działu technicznego HST CREATIVE, albo działu sprzedaży.

 

 

 

rcs06_nahled.png

 

 

System sterowania RCS 06

 

Dane robocze

 

Wybór podstawowy

- Wybór procesu (spawanie rotacyjne - obwodowe, spawanie wzdłużne, linia śrubowa).

- Wybór średnicy produktu (średnica spawu w mm).

- Dobór odpowiedniego źródła prądu do konkretnej głowicy palnika.

 

Osie…obrotu

- Kierunek obrotu w prawo, w lewo.

Opóźnienie obrotu przed spawaniem. Czas (w sekundach) po wysłaniu przez źródło prądu potwierdzenia zajarzenia stabilnego łuku.

- Przyśpieszenie początkowe (kąt i wartość).

- Kąt obrotu (maksymalnie 720°, dokładność 0,1°).

- Przyśpieszenie w trakcie ruchu (kąt i wartość).

Opóźnienie ruchu na końcu obrotu w celu precyzyjnego tworzenia sekwencji zamykania i bezbłędnego łączenia początku i końca spoiny podczas spawania obrotowego (kąt i wartość).

- Punkt Zero. Funkcja dokładnego powrotu do punktu wyjściowego (wybór najkrótszą drogą, albo wstecz po całej trajektorii).

- Punktowanie. Automatyczne obliczanie kąta na podstawie wyboru (ilość punktów).

 

Osie…ruchowe

- W trybie spawania rotacyjnego – ustawienie wzdłużnej pozycji spawania na osi X i zachowania się podczas roboczego trybu pracy.

- W trybie spawania wzdłużnego – ustawienie pozycji rozpoczęcia spawania, opóźnienie ruchu po rozpoczęciu spawania, całkowita długość spawania, sekwencje zakończeniowe, zachowanie podczas roboczego trybu a również pozycja radialna spawu na osi rotacji.

- Kąt wychylenia wrzeciona konika 0 - 90°. Płynny ruch za pomocą precyzyjnego napędu wychylenia konika, albo logiczność funkcji w przypadku, kiedy urządzenie jest osadzone konikiem z podniesieniem sterowanym pneumatycznie.

 

Osie…Palnika

- Wysokość spawania ustawiona poprzez el. oś podnoszenia Z, lub pneumatyczne podnoszenie palnika.

- Pozycja palnika ustawiona za pomocą dalszych sterowanych osi ramienia palnika (osie Z, K).

 

Oscylacja

- Opóźnienie rozpoczęcia oscylacji po tym, jak spawarka odeśle sygnał potwierdzenia o stabilnym łuku (sek).

- Frekwencja ruchu oscylacyjnego (w Hz).

- Wychylenie w prawo i w lewo (w milimetrach dla każdej strony osobno, z dokładnością 0,1 mm).

- Opóźnienie w prawo, w lewo i opóźnienie środkowe (ustawia przerwę oscylacji, ustawienie  w sek.).

 

Podajnik drutu (wyposażenie opcjonalne CW 03 albo CW 09)

- Opóźnienie rozpoczęcia podawania po tym, jak spawarka odeśle sygnał potwierdzenia o stabilnym łuku (sek).

- Frekwencja podawania. Ustawia frekwencję zmian w prędkości podawania drutu (w Hz).

- Górna prędkość podawania, dolna prędkość podawania. Osobno ustawia pojedyncze prędkości podawania (0 - 10 m/min).

- Ustawienie stosunku pomiędzy górną i dolną prędkością podawania (w procentach).

- Powrót drutu. Zmienia orientację podawania drutu w kierunku ustawienia dolnej prędkości (drut stapia się stopniowo z wszystkimi zaletami wypływającymi z tej metody podawania drutu).

- Zaciągnięcie drutu pod koniec spawania w celu zapobieżenia utlenianiu szczątkowemu drutu (w mm).

 

Sterowanie źródła prądu

- Sterowanie źródłem spawania w zależności od wybranego systemu. Pełna kontrola cyfrowa poprzez interfejs MASTER HST CREATIVE OpenCan. Lub proste sterowanie analogowe za pomocą elementu analogowego REL02.

- Kąt włączania źródła prądu (0 - 720°) i kąt wyłączenia źródła prądu (maks. 720°).

 

Gaz ochronny

- Wypływ gazu ochronnego do palnika przed i po spawaniu dla źródła prądu numer 1 i źródła prądu numer 2.

- Wypływ gazu formującego Grań.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie urządzenia

- Ustawienie cyfrowego zdalnego sterownika "Mighty Controler”.

- Sterowanie systemu kamerowego HST CREATIVE NICK 03 (ustawienie pozycji i parametrów obserwacji).

- Precyzyjne sterowanie pozycji spawania za pomocą elektromagnetycznego czujnika dotykowego.

- System skanowania danych spawalniczych i oceny jakości spawania.

- Podłączenie innych systemów zewnętrznych.

 

Programy – Memory Boxy

- Urządzenie posiada pamięci do ułożenia własnych ustawień  całego cyklu pracy. Z programami można przeprowadzać takie czynności jak zadanie nazwy, kopiowanie, przesuwanie (wolnych miejsc do wkładania programów jest 199).

 

Kompilacje programów

- Programy ułożone w Memory Boxach można dowolnie kombinować tworząc szereg funkcji, które mogą stwarzać złożony cykl pracy. Przykład spawania (w pełni automatyczny cykl z kontrolą wizualną podczas każdej zmiany programu – funkcja BREAK).

 

Program 1 -  Podstawowa warstwa spawu wykonana metodą TIG bez ruchu wahadłowego z prędkością ruchu postępowego palnika 45 cm/min bez podawania dodatkowego drutu, wydajność spawania 72.

Program 2 – Warstwa numer 2 wykonana metodą TIG z ruchem wahadłowym palnika i podawaniem zimnego drutu, prędkość ruchu postępowego palnika 65 cm/min, wydajność spawania 160 A.

Program 3 – Warstwa numer 3 wykonana metodą MAG PULSE z ruchem wahadłowym palnika, prędkość ruchu postępowego palnika 72 cm/min, wydajność spawania 235 A.

 

Szybki wybór

- Wybieranie między spawaniem ręcznym albo automatycznym za pomocą nacisku na jeden przycisk.

- Funkcja No Weld do testowania ustawień bez spawania.

- Przycisk “ Triangulation“. Specjalny przycisk, który służy do układania aktualnych ustawień wszystkich sterowanych osi urządzenia na podstawie kontroli wizualnej przez pracowników obsługi urządzenia. Urządzenie zapisze wizualne dane wstępne jako współrzędne sterowanych osi.

 

Funkcje bezpośrednie

- Przycisk testu gazów ochronnych (po naciśnięciu otworzy wszystkie zawory gazowe).

- Przycisk ręcznego przychylenia palnika spawalniczego.

- Przycisk ręcznego włączenia elementów pneumatycznych (na przykład docisk konika).

 


 

Elementy spawane

 

- Urządzenie to uniwersalna i zaawansowana jednostka produkcyjna nadająca się do spawania dowolnych wyrobów przemysłowych w ramach gabarytu urządzenia. Umożliwia wykonywanie rotacyjnych spoin obwodowych, spoin kątowych w pozycji PA/PB a także pełnowartościowych spoin wzdłużnych.

- Typowym wykorzystaniem urządzenia jest produkcja zbiorników i zbiorników ciśnieniowych z wszelkiego rodzaju materiałów i  wszystkimi metodami spawania łukowego z wyjątkiem metody SAW. Urządzenie dzięki wysokiej dokładności umożliwia spawanie części maszyn, kołnierzy, wałów, wymienników ciepła, ścian sitowych.

- Urządzenie jest w stanie pracować w trybie napawania po linii śrubowej jak na powierzchni walca, tak na powierzchni płyty przechylonej o 90° ( oczywiście z interpolacyjną zmianą prędkości rotacji wrzeciona w zależności na średnicy w danym momencie). Specjalny software umożliwia spawanie pojedynczych warstw napawania (wykorzystuje sterowaną oś podnoszenia palnika).

 

Propozycje

 

- Doskonałym dodatkiem jest perfekcyjny układ zdalnego sterowania “Mighty Controler”. Jest to swobodnie programowalny układ umożliwiający sterowanie wszystkimi potrzebnymi funkcjami maszyny spawalniczej wprost podczas procesu spawania.

- System sterowania urządzenia jest na tyle udoskonalony, że oferuje informacje on-line o aktualnych obrotach i aktualnej prędkości ruchu postępowego spawania.

- Kompilacje programów oferują doskonałe możliwości całkowicie zautomatyzowanej produkcji składającej się z dużej ilości różnego rodzaju spoin.

- Wersja z dwiema palnikami nie ogranicza użytkownika przy produkcji technologicznie skomplikowanych wyrobów.

- Wychylany konik poszerza możliwości wykorzystania urządzenia o spawanie w pozycji pochylonej pod kątami w zakresie 0-90°.

- Cyfrowe podajniki zimnego drutu umożliwiają precyzyjne spawanie z wysoką dokładnością a zarazem podają informacje o ilości drutu dostarczonego do miejsca spawu.

 

PRACOVNÍ VÝKONY

HODNOTA

Maximální nosnost statická

15,0 Kg

Točivý moment na hřídeli hlavního vřetene

34 Nm

Točivý moment na hřídeli koníku (pohon je synchronizovaný s hlavním vřetenem) *

34 Nm

Rozsah otáček

0 - 30 ot/min

Provozní zatížitelnost **

16/6
PRACOVNÍ ROZMĚRY

HODNOTA

Maximální točný průměr 150,0 mm
Rozměr mezi přírubou hlavního vřetene a přírubou vřetene koníku 500,0 - 1500,0 mm
Půchozí otvor hlavním vřetenem 28,0 mm
Průměr příruby hlavního vřetene - zároveň doporučený průměr univerzálního sklíčidla 125,0 mm
Průchozí otvor vřetenem koníku 28,0 mm
Průměr příruby vřetene koníku - zároveň doporučený průměr univerzálního sklíčidla 125,0 mm
POHYBOVÉ OSY  HODNOTA 
Rotace hlavního vřetene Programově řízená osa
Rotace vřetene koníku (synchronizováno s hlavním vřetenem) * Programově řízená osa
Elevace centrálního ramene 0 - 55 stupňů, manuální osa
Podélný pohyb ramene hořáku Statický, nebo manuální osa
Zdvih ramene hořáku Pneumatický
Precisní nastavení výšky hořáku  +/- 15,0 mm, manuální osa
TECHNOLOGIE SVAŘOVÁNÍ A OVLÁDÁNÍ  HODNOTA
Vhodné metody svařování TIG
Vřetenem přenášený svařovací proud pro DC napětí 350A
Vřetenem přenášený svařovací proud pro AC napětí 270A
Připojení svařovacího zařízení systémem START/STOP Ano
Připojení svařovacího zařízení programovou logikou UP/DOWN Ano
Programově řízené podávání drátu * Ano
Dálkový ovladač * Ano
ENERGIE, MÉDIA A PROSTŘEDÍ HODNOTA 
Napájení ze sítě 3x400V/N/PE/50Hz
Stlačený vzduch (suchý, čistý) 0,5 - 0,7 MPa
Charakteristika umístění na pracovní pozici Volně stojící, s doporučením ukotvit
Třída krytí IP 51 C
Příkon instalační ***
ROZMĚRY HODNOTA 
Výška 2374 mm
Délka 1815 mm
Hloubka 1101 mm
Hmotnost *** 700 Kg

 

* Položka je volitelná, nebo existuje ve více provedeních, které se vzájemně odlišují funkcionalitou. Uvedené údaje platí pro nejvyšší varianty.

** 8/5 = zatížení v jedné směně /// 16/6 = průmyslové zatížení /// 24/7 = nepřetržité zatížení.

*** Data nelze poskytnout zcela přesně, protože jsou závislá na zvolené konfiguraci stroje. Uvedena je maximální efektivní hodnota.

 

...Změna technických parametrů je vyhrazena bez předchozího upozornění.